نکات مهم در رابطه با عکس پاسپورت که باید بدانید

نکات مهم در رابطه با عکس پاسپورت که باید بدانید

همه می‌دانند که عکس گذرنامه مانند عکس‌های معمولی نیست و باید طبق قواعد خاصی گرفته شود. پاسپورت به عنوان یکی از مهم‌ترین مدارک شناسایی دولت‌ها، مجوز خروج از کشور افراد را تعیین می‌کند. در ایران هم مانند سایر کشورها هر کسی که بخواهد از کشور خارج شود نیاز به پاسپورت دارد که توسط پلیس +۱۰ صادر می‌شود. پس اگر قصد سفر به خارج از کشور را دارید، مطالب زیر برای شما مفید خواهد بود.

عکس پاسپورتی یا تصویر بیومتریک چیست؟

عکسی که برای استفاده در گذرنامه از فرد متقاضی گرفته می‌شود تصویر بیومتریک نام دارد. قبلا به این صورت بود که هر شخص به همراه سایر مدارک ملزم به بردن عکس پاسپورت نیز بود. اما در سال های اخیر عکس پاسپورت در اداره پلیس بعلاوه ۱۰ از متقاضی گرفته می‌شود و دیگر گرفتن عکس پاسپورت با موبایل یا دوربین ممکن نیست، که البته شرایط عکس پاسپورت سالانه تغییر می‌کند. در ادامه به بررسی آخرین شرایط عکس پاسپورت می‌پردازیم.

اگر فرد متقاضی دریافت گذرنامه بیشتر از ۱۵ سال سن داشته باشد، باید با در دست داشتن شناسنامه عکس دار به +۱۰ مراجعه کند. فرد متقاضی اگر زیر ۱۵ سال سن داشته باشند برای اخذ پاسپورت خود باید با در دست داشتن دفترچه بیمه، گواهی اشتغال به تحصیل و یا در صورت نیاز گذرنامه عکس دار خود به این مراکز مراجعه و مدارک نامبرده را به مراجع تحویل دهند.

عکس پاسپورتی یا تصویر بیومتریک چیست؟

شرایط عکس پاسپورت

شاید این سوال برای شما به وجود آمده که عکس پاسپورت چگونه باید باشد! قابل ذکر است که شرایط عکس پاسپورت برای زنان و مردان تا حدودی متفاوت است که به تفصیل به بررسی آن خواهیم پرداخت.

 ازجمله قوانین عکس پاسپورت این است که از آخرین عکس پاسپورت کمتر از سه سال گذشته باشد؛ بنابراین زمانی‌که برای دریافت گذرنامه به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه می‌کنید، تصویر جدیدی از شما ثبت می‌شود. به خاطر داشته باشید تاریخ انقضای عکس بیومتریک در دفاتر پلیس +۱۰ سه سال کامل است؛ بنابراین اگر سه سال از عکس‌برداری چهره شما نگذشته باشد، ممکن است نیازی به تهیه تصویر بیومتریک جدید نباشد.

مدارک لازم جهت گرفتن پاسپورت یا تمدید آن

اصل شناسنامه به همراه کارت ملی و یا در صورت نیاز تاییدیه ثبت احوال برای کلیه متقاضیان دریافت کننده گذرنامه از جمله مدارک الزامی و فارغ از جنسیت می باشد. همچنین ارائه اصل و آخرین گذرنامه در صورتی که قبلا گذرنامه داشته اید نیز ضروری است.

مدارک لازم جهت گرفتن پاسپورت یا تمدید آن

شرایط عکس پاسپورت برای خانم ها در ایران

در ادامه چند مورد از مشخصات عکس پاسپورت برای خانم‌ها را خواهیم گفت:

 • عکس با حجاب برای پاسپورت برای بانوان بالای پنج سال الزامی است (حجاب عکس پاسپورت بانوان باید کامل باشد)
 •  لباس دختران زیر پنج سال پوشیده و گوش‌ها کاملا نمایان باشد (عدم نمایش تار و ریشه مو)
 • بدون آرایش غیرمتعارف
 • استفاده از مقنعه یا روسری بدون طرح و نقش (رنگ آن سفید و سبز تیره یا روشن نباشد)
 • مشخص بودن گردی کامل صورت شامل گوشه ابروها، گونه‌ها، چانه و پیشانی
 • عدم استفاده از وسایل تزیینی در چهره (مانند نگین روی بینی و دندان)

شرایط عکس پاسپورت برای خانم ها در ایران

نمونه عکس پاسپورت آقایان در ایران

 • لباس روحانیت و عمامه برای روحانیان قابل‌قبول است.
 • محاسن باید مطابق عرف جامعه به‌گونه‌ای که لب‌ها پیدا باشد (ریش پروفسوری جهت کارت پایان‌خدمت یا معافیت قابل‌قبول نیست)
 • بدون آرایش
 • بدون کلاه
 • بدون گردنبند
 • بدون نوشته، طرح یا برچسب روی لباس
 • عدم استفاده از لباس های یقه‌باز یا کاپشن‌های یقه بلند
 • نمایان بودن تمام اجزای صورت (به‌خصوص هر دو گوش)
 • عدم استفاده از وسایل تزیینی در چهره
 • عدم استفاده از مدل موی سر غیرمتعارف

رنگ لباس برای عکس پاسپورت

از جمله چالش هایی که هنگام گرفتن عکس پاسپورت ممکن است با آن مواجه شوید، انتخاب درست رنگ لباس برای عکس پاسپورت است. باید خدمتتان عرض کنم که پوشیدن لباس رنگی و سفید جهت عکس برداری ممنوع است و اما از جمله شرایط عکس پاسپورت نپوشیدن هر طیفی از رنگ سبز (تیره یا روشن) است.

عکس پاسپورت با کراوات

سوال بعدی که ممکن است برایتان پیش بیاید این است که پوشیدن کراوات در هنگام عکس برداری بلامانع است یا خیر! در کشور ما علاوه بر تمام شرایط خاصی که برای گرفتن عکس پاسپورت و گذرنامه وجود دارد، عکس با کروات، پاپیون و دستمال گردن نیز ممنوع میباشد.

عکس پاسپورت با عینک

زمانیکه با عینک برای عکس پاسپورت اقدام می‌کنید توجه داشته باشید که عینک شما نباید نور فلش یا محیط را منعکس کند در نتیجه از عینک آفتابی و یا اپتیک‌های تیره استفاده نکنید و فریم عینک شما نباید صورتتان را بپوشاند. از لنز رنگی هم نمی‌توانید در عکس بیومتریک استفاده کنید. برای همین بهتر است برای عکس پاسپورت از عینک استفاده نکنید.

عکس پاسپورت با عینک

عکس پاسپورت کودک

عکاسی کودکان زیر ۵ سال را پلیس +۱۰ انجام نمیدهد. برای همین در صورتیکه قصد گرفتن پاسپورت برای کودکان خود دارید، باید تشریف ببرید آتلیه یا در منزل اقدام به عکاسی بفرمایید. در ادامه به نکاتی در مورد گرفتن عکس پاسپورت کودکان با گوشی اشاره خواهیم کرد.

شرایط عکس پاسپورت برای کودکان دختر

به هنگام گرفتن عکس پاسپورت برای کودکان به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • کودک بایدمستقیم به دوربین نگاه کند.
 • هر دوگوش هاباید قابل رویت باشد.
 • کودک نباید لبخند زده باشد.
 • هر دوچشم ها باید باز باشد.
 • زمینه باید سفید باشد یا از بین رنگهای روشن ثابت مانند کرم ویا آبی روشن
 • عکس باید در اتاق روشن گرفته شود.
 • روی صورت یا پس زمینه نباید سایه وجود داشته باشد.
 • نبایدهیچ چیز دیگری در چهره یا پس زمینه کودک وجود داشته‌باشد مانند اسباب‌بازی، دست والدین، کلاه ، دست کودک روی صورت، پتو روی صورت.
 • عکس باید کاملا واضح باشد.

شرایط عکس پاسپورت برای کودکان دختر

عکس پاسپورت پسر بچه

تمامی نکاتی که برای عکس جهت پاسپورت نوزادان دختر گفته شد برای پسر بچه‌ها هم صدق می‌کند.

گرفتن عکس پاسپورت با موبایل

همانطور که گفته شد تا چندسال پیش شما می‌توانستید عکس پاسپورت خود را در آتلیه دلخواه خود یا با تلفن همراه بگیرید و همراه با سایر مدارک به پلیس +۱۰ تحویل دهید. اما اگر قصد گرفتن پاسپورت برای کودک زیر ۵ سال دارید جهت گرفتن عکس پاسپورت نوزاد خود می‌توانید در منزل اقدام به عکاسی کنید.

در صورتیکه تمایل داشتید عکس پاسپورت با گوشی خود بگیرید بایستی با خصوصیات عکس پاسپورت آشنایی کامل داشته باشید. در ابتدا می‌بایستی یک مکان با زمینه ساده و نورپردازی مناسب پیدا کنید، عکس با شرایط گفته شده را بگیرید و بعد عکس را در سایز مشخص شده ذخیره فرمایید. سوالی که پیش می‌آید این است که سایز عکس پاسپورت چند است!

در جواب باید گفت استاندارد جهانی برای اندازه عکس پاسپورت ۴* ۶ اینچ است.

عکس پاسپورت برای لاتاری

درنهایت به این سوال جواب خواهیم داد که آیا از همان عکسی که برای پاسپورت خود استفاده کرده‌ایم، میتوانیم برای لاتاری هم استفاده کنیم یا خیر!

از جمله نکات مهم هنگام گرفتن عکس لاتاری این است که شما برای عکس لاتاری نباید از روی عکس کاغذی عکس بگیرید و یا از روی پاسپورت و کارت ملی اسکن کنید.

برای آشنایی با شرایط کامل عکس لاتاری ، صفحه خصوصیات عکس لاتاری را مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *