ترکیب بندی در عکاسی منظره (چشم انداز)

ترکیب بندی در عکاسی منظره

مهمترین نکته در ترکیب بندی عکاسی منظره یافتن دیدی بی نظیر است. وقتی چنین دیدی را پیدا کردید، تمایل طبیعی شما احتمالا این خواهد بود که تا حد ممکن دورنمایی کنید یا از عدسی زاویه-باز (واید) استفاده نمایید تا کل صحنه بی نظیر را در یک عکس جای دهید. مشکل این روش این است که ترکیب بندی های شما ممکن است قدری خالی به نظر رسند – نیمه پایین عکس احتمالا چندان قابل توجه نخواهد بود.

البته شما می توانید علف ها، شن یا بوته ها را از قاب تصویر خارج کنید، تا تنها نیمه جالب بالا باقی بماند. ولی یکی از بهترین نکاتی که در عکاسی می توانیم به شما توصیه کنیم، این است که به دنبال نقطه دید مناسبی بگردید تا بتوانید در قسمت پایین عکس خود نیز چیز جالبی جای دهید. این ممکن است مستلزم پیاده روی زیادی باشد.

با داشتن چشم اندازهای باز، اغلب می توانید مسافت زیادی جابجا شوید، بدون آن که تغییری در نحوه ظاهر شدن نمای دور دست در قاب تصویر به وجود آید. این بدان معنا است که شما فرصت های زیادی برای شکار دیدنی های پیش زمینه خواهید داشت. در اطراف به پیاده روی بپردازید و گزینه های مختلف را بررسی کنید – مثلا درب های مزرعه، درختان تغییر رنگ داده و دیوارهایی با سنگ خشک نمونه هایی عالی از آن چیزی هستند که شما به دنبال آن می گردید زیرا این ها می توانند به شکلی در قاب تصویر قرار گیرند که خلاها را پوشش دهند و ترکیب بندی کلی قوی تری حاصل نمایند.

راز به دست آوردن بهترین پرکننده های خلا پیش زمینه این است که تا حد ممکن به آن ها نزدیک شوید تا بتوانید از زاویه دید، به نفع خود استفاده نمایید و کاری کنید که یک تکه سنگ یا گل در قاب تصویر، بزرگ به نظر رسند. برای این کار، دوربین را پایین ببرید – ممکن است نیاز داشته باشید روی زمین دراز بکشید. سپس، باید مطمئن شوید که پیش زمینه جدید و دید شما نسبت به افق هردو در نقطه کانونی دقیقی باشند. گام های زیر را دنبال کنید تا متوجه شوید این کار چطور صورت می گیرد.

۱. صحنه را بررسی کنید

ترکیب بندی در عکاسی منظره

یافتن یک صحنه دیدنی خوب در پیش زمینه به معنای این است که باز هم پیاده روی کنید! به اولین جایی که احساس می کنید دید واضحی دارد، اکتفا نکنید – این را به عنوان دورنمای عکس خود در نظر گیرید. سپس، شما باید در اطراف در جستجوی پیش زمینه مناسبی باشید که به خوبی جواب دهد و نیمه پایین قاب تصویر را پر کند.

۲. به طبیعت نزدیک شوید

ترکیب بندی در عکاسی منظره

در صورتی که شیء پیش‌زمینه شما بزرگ نیست، باید به آن نزدیک شوید تا عکس شما را به قدری پر کند که تاثیرگذار باشد. دوربین را پایین بیاورید تا بتوانید از آن زاویه دید استفاده نموده و مطمئن شوید سوژه پیش‌زمینه شما به اندازه کافی بزرگ است. از سه پایه استفاده نمایید تا بتوانید قاب بندی تصویر خود را بررسی و تصحیح کنید.

۳. به عکستان عمق بیشتری بدهید

به عکستان عمق بیشتری بدهید

سه پایه به شما امکان می دهد ISO و روزنه ای را انتخاب کنید که بهترین نتایج را داشته باشد. ISO را روی حدود ۱۰۰ تنظیم کنید و سپس از حالت اولویت دیافراگم استفاده نمایید تا دیافراگم حدودا f/22 را قرار دهید. این ممکن است به معنای سرعت کمتر شاتر باشد اما چنین چیزی مسئله ساز نخواهد بود زیرا دوربین پایدار است.

۴. شفافیت عکس را حفظ کنید

شفافیت عکس

اندازه دریچه دیافراگم شما باید عمق میدان کافی داشته باشد تا همه چیز در قاب تصویر واضح باشد. ولی برای به حداکثر رساندن عمق، روی نقطه ای دقیقا پشت سوژه پیش زمینه خود تمرکز کنید. شما می توانید شفافیت را با مرور تصویر و بزرگنمایی آن روی صفحه، بررسی نمایید.

نکات عکاسی منظره برای پر کردن پیش زمینه

نکات عکاسی منظره

قاب تصویر طبیعی

شاخه های آویخته یا یک گسستگی در پرچین ها می تواند پنجره ای طبیعی شکل دهد تا سوژه در قاب قرار گیرد و جذابیت پیش زمینه نیز حفظ شود.

ترکیب بندی در عکاسی منظره

اشیاء ساخته انسان

سنگچین ها، درب های مزرعه و نیمکت ها می توانند بسیار چشمگیر باشند، به ویژه در صورتی که هماهنگ با محیط پیرامون خود باشند.

ترکیب بندی در عکاسی منظره

تون و بافت

به دنبال دسته گل هایی بگردید تا مجموعه رنگی به تصویر شما بیفزایند. چنانچه می خواهید به صورت مونوکروم کار کنید، به دنبال بافت ها و الگوها باشید.

ترکیب بندی در عکاسی منظره

به دنبال خطوط باشید

می توانید از مسیرها یا دیوارها عکس بگیرید، بنابراین آن ها هدایت کننده قاب تصویر شما خواهند بود. آن ها به لحاظ دیداری، جذاب هستند اما باید به آن ها نزدیک شوید.

ترکیب بندی در عکاسی منظره

دور شوید

در صورتی که نمی توانید پیش زمینه مناسبی پیدا کنید، از عدسی های تله فتو (لنز با فاصله کانونی بلند) به جای زاویه-باز استفاده نمایید و جزئیات را از نمای کلی انتخاب نمایید.

شما می توانید جهت سفارش چاپ عکس آنلاین در عکس نایت اقدام نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *