مزایای قاب‌بندی (فریمینگ) در عکاسی

 قاب‌بندی (فریمینگ) در عکاسی

قاب بندی (Framing) در عکاسی

اگر به دنبال راه‌های خلاقانه‌تری برای جلب توجه به سوژۀ خود هستید، قاب‌بندی (فریم بندی- framing) راهکاری فوق‌العاده برای انجام این کار می‌باشد. اگر اجازه دهید که چیز دیگری در صحنۀ عکاسی شما حضور داشته باشد تا پیرامون سوژه قاب‌بندی کنید، به نحوی از بیننده درخواست می‌نمایید تا توجهش کاملاً به سوژۀ شما معطوف باشد. این کار با بلوکه کردن سایر بخش‌های عکس (که عامل حواس‌پرتی هستند) انجام می‌گیرد.

 قاب‌بندی (فریمینگ) در عکاسی

قاب‌بندی علاوه بر اینکه ابزار مفیدی برای مسیردهی به توجه می‌باشد، راهکار فوق‌العاده‌ای برای افزودن مضمون به تصویر می‌باشد تا بیننده دیدگاه بهتری نسبت به صحنه به دست آورد. برای مثال، آیا از یک مکان تاریخیِ محلی عکس‌برداری می‌کنید؟ اگر از میانۀ یک راهروی قدیمی عکس می‌گیرید، بافت بصری راهرو نه‌تنها چشمان بیننده را از طریق‌ قاب‌بندی به اثر تاریخی هدایت می‌کند، بلکه خود راهرو نیز می‌تواند جزییاتی از بافتار معماری و کلیت صحنه به دست دهد. شاید هم از دریاچۀ پارک مرکزی عکس‌ می‌گیرید. اگر بتوانید آن تصویر را با شاخ‌ و برگ قاب‌بندی کنید، بیننده را به صورت ضمنی از فصل آگاه می‌کنید.

علاوه بر آن، قاب‌بندی راهکاری فوق‌العاده برای افزودن عمق به عکستان می‌باشد. در گرفتن عکس‌هایی که حالت بصریِ متعالی دارند، این کار یک مزیت محسوب می‌شود. اگر نگاه بینندۀ خود را از طریق قابی در پیش‌زمینه به یک شی دور در پس‌زمینه معطوف کنید، در واقع خواستار توجه بیشتر به عکس می‌شوید زیرا عمق بیشتری از لحاظ بُعد مکانی به کلیت صحنه می‌دهید. جنبه‌های ثانویۀ بُعد همیشه بر جنبۀ زیبایی‌شناختی تصویر می‌افزایند.

 قاب‌بندی (فریمینگ) در عکاسی

اما مهم‌تر از همه، قاب‌بندی ابزار فوق‌العاده‌ای است تا سوژۀ خود را در مرکز توجه قرار دهید. درست همانند زمانی که قاب‌های فیزیکی را دور عکس‌هایمان می‌گذاریم تا در معرض دید قرار گیرند، یک قاب طبیعی نیز می‌تواند بر ترکیب‌بندی تصویر تاثیرگذار باشد و بیننده را به لحاظ بصری هدایت کند و همچنین یک مانع خفیف میان سوژه و دنیای خارج از تصویر ایجاد نماید.

حالا که با قاب بندی عکس آشنا شدید و می توانید عکس های جذابی خلق کنید می توانید جهت سفارش چاپ عکس آنلاین در عکس نایت اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *