تاریخچه دوربین عکاسی و آشنایی با اولین دوربین جهان

اینفوگرافی تاریخچه دوربین عکاسی

هنر عکاسی ، فرتورنگاری یا فتوگرافی هنر ثبت لحظات تکرار ناپذیر و به معنای روش عکاسی یا عکس برداری است که این روز ها با پیشرفت تکنولوژی به بزرگترین سرگرمی رو به رشد در جهان و صنعت چند میلیارد دلاری تبدیل شده است . تاریخچه دوربین عکاسی و اختراع اولین دوربین جهان ، موضوعیست که هر هنرآموز عکاسی کم و بیش باید به آن آگاهی داشته باشد. دوربین عکاسی اصلی ترین ابزار در هنر عکاسی است. دوربین یک ابزار نوری است که می تواند یک تصویر را ثبت کند .اکثر دوربین ها می توانند تصاویر ۲ بعدی را ثبت کنند درحالی که برخی از مدل های پیشرفته  تر قادر به گرفتن تصاویر سه بعدی نیز هستند.

عکس نایت یکی از بزرگ ترین سایت های چاپ آنلاین عکس به صورت سفارش اینترنتی در ابعاد آزاد با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت و ارسال رایگان به سراسر کشور در خدمت شما هستیم

اولین دوربین جهان

 

تاریخچه دوربین عکاسی :

تاریخچه دوربین عکاسی بسیار قدیمی است ، سال ها پیش حتی قبل از تاریخ اختراع دوربین عکاسی ، در قرن های ۱۱ تا ۱۶ میلادی ، اساس عکاسی یعنی جعبه تاریک یا اتاقک تاریک وجود داشت که اتاق تاریک عبارت بود از جعبه یا اتاقکی که فقط بر روی یکی از سطوح آن روزنه ای ریز وجود داشت . عبور نور از این روزنه باعث میشد که تصویری نسبتا واضح اما بصورت وارونه در سطح مقابل آن تشکیل شود. این وسیله ساده را ابن هیثم دانشمند مسلمان قرن پنجم هجری ( یازدهم میلادی ) برای مشاهده کسوف به کار برده بود .این وسیله طی جنگ های صلیبی به اروپا راه یافت . نقاشان ایتالیایی از جمله لئوناردو داوینچی ، نقاش و نابغه قرن شانزدهم میلادی که در یادداشت های خود خواص اتاقک تاریک را شرح داده است ،آنرا در طراحی دقیق مناظر و ملاحظه دورنمایی صحیح به کار می برد. همچنین داوینچی آن را کامرا آبسکورا (camera obscura) و روزنه ریز آنرا پین هول (pine hole)نامید. قبل از اختراع دوربین عکاسی مردم با پردازش تصویر روی دیوار و کاغذ آشنا بودند اما در آن زمان چاپ کردن امکان پذیر نبود.

در حدود سال ۱۵۰۵ میلادی نیز ژرم کاردان (jerom cardan) ریاضی دان ایتالیایی یک عدسی محدب بر روی روزنه اتاقک تاریک نصب کرد که باعث شد تصویر وضوح بیشتری پیدا کند. اما سیاه شدن املاح نقره در اثر تابش نور را شیمیدان آلمانی ، شولتز (Schulze) بطور اتفاقی در آزمایشگاه خود کشف کرد. که این پدیده باعث آغاز فعالیتهای جدیدی برای شناسایی مواد حساس به نور در تاریخچه عکاسی شد. در ادامه در سال ۱۸۱۹ میلادی ، سرجان هرشل (Sir John wiliam Herschel ) انگلیسی محلول ثبوت را که هیپوسولفیت دوسود بود را کشف کرد و همچنین الفاظ منفی (Negative) و مثبت (Positive) را در مورد تصاویر بکار برد. 

اولین دوربین عکاسی

مخترع دوربین عکاسی :

بدون شک یکی از مهمترین اختراعات در قرن ۱۸ میلادی در حدود سال ۱۸۳۰ ، اختراع دوربین عکاسی است. این اختراع به نوعی انقلاب و رواج رسانه های تصویری به حساب می آید. اما حقیقتا مخترع دوربین عکاسی کیست ؟

پیدایش عکاسی یک فرایند ناگهانی نبوده و طی سالیان سال انسان با آزمون و خطا سرانجام ثمره کار خود را در سال های ۱۸۲۲ تا ۱۸۲۶ توسط آقای ژوزف نیسه فور نی یپس (Joseph Nicephore Niepce) فرانسوی ببیند . او توانست برای اولین بار در تاریخچه دوربین عکاسی اولین تصویر دنیا را پس از ۸ ساعت نورگیری از خورشید ثبت کند. این تصویر بسیار کم کیفیت بود ولی به عنوان جرقه ای پر رنگ جهت آغاز فرایند تصویر نگاری بسیار مورد بررسی قرار گرفت. وی این روش تصویر برداری را هلیوگرافی (Heliograghy) یا ترسیم به وسیله خورشید نامید . وی این عکس را در املاک شخصی خود واقع در دهکده ای به نام سن لودووارن در چند کیلومتری شالن سورسن تهیه کرد. در تاریخچه عکاسی به مفهومی که امروزه می شناسیم ، ژوزف نیسه فور نی یپس را می توان اولین مخترع دوربین عکاسی دانست.

نی یپس در سال ۱۸۲۹ در پاریس با یک فرانسوی دیگر بنام لویی ژاک مانده داگر (Louis Jacques Mande Daguerre) که تجربه های با ارزشی در زمینه عدسی ها و جعبه تاریک داشت آشنا شد . داگر پس از مرگ نی یپس کار او را ادامه داد و پس از چند سال روشی را برای عکاسی ابداع کرد و آنرا "داگرئوتیپ" نامید. و سال ها بعد کلمه "فتوگرافی" توسط سرجان هرشل ابداع شد و جای کلمه "داگرئوتیپ"  را گرفت. کلمه فتوگرافی از ترکیب دو کلمه یونانی "فتوس" (Photo) به معنای نور و "گرافوس " (graphein) به معنای رسم کردن ساخته شده بود.

تاریخچه دوربین عکاسی

اولین دوربین عکاسی :

اولین دوربین عکاسی جهان که در تاریخ شناخته شده همانگونه که قبلا به آن اشاره شد ، دوربین تاریک است. در تاریخ ساخت اولین دوربین جهان ، توصیفات مفهومی اولین دوربین عکاسی یعنی دوربین تاریک را می توان در متون چینی از ۴۰۰ سال قبل از میلاد و در نوشته های ارسطو در حدود سال ۳۳۰ قبل از میلاد یافت . تقریبا در سال ۱۰۰۰ پس از میلاد مفهوم دوربین تاریک به عنوان اولین دوربین جهان توسط محقق عرب ، ابن هیثم بیان شد.  دوربین تاریک عکس نمیگیرد بلکه نور را از طریق یک لنز متمرکز می کند و آن را روی صفحه نمایش می فرستد. دوربین های پین هول از انواع نزدیک به دوربین آبسکورا هستند. در سال ۱۸۳۵ سرانجام ویلیام تالبوت توانست عکس های پوزیتیو هم بردارد. عکس هایی که ثابت و دائمی هم باقی می ماندند.

عکس اولین دوربین جهان

اختراع دوربین عکاسی

اولین دوربین عکاسی در چه سالی اختراع شد ؟

در سال ۱۶۸۵ نویسنده آلمانی ژوهان ژان طرحی را برای آنچه به عنوان دوربین رفلکس دستی شناخته می شود ارائه داد . با این حال هیچ مخترعی از نظر فیزیکی دوربین را درک نکرد. تا اینکه مخترع فرانسوی ژوزف نیسه فور نی یپس نمونه اولیه آنرا ساخت . اما به راستی اولین دوربین جهان برای عکاسی در چه سالی اختراع شد ؟ 

در حالی که اختراع دوربین حاصل قرن ها بررسی ، تحقیق و کمک افراد است ، در پاسخ به این سوال که دوربین عکاسی در چه سالی اختراع شد ،مورخان عموما موافق هستند ، که اولین دوربین ، در سال ۱۸۱۶  توسط ژوزف نی یپس فرانسوی اختراع شد.  او تصاویر عکاسی را بر روی کاغذی با پوشش کلرید نقره ایجاد کرد و عکسی که او تقریبا در سال ۱۸۲۶ تهیه کرد به عنوان قدیمی ترین عکس در تاریخچه دوربین عکاسی باقی مانده است که در دانشگاه تگزاس در آستین به نمایش گذاشته شده است.

مخترع دوربین عکاسی
اولین عکس بجا مانده در جهان که در حدود سال ۱۸۲۶ میلادی و توسط جوزف نی یپس فرانسوی به ثبت رسیده است

اولین دوربین عکاسی جهان
نمونه ادیت شده اولین عکس جهان

اولین دوربین عکاسی در کدام کشور ساخته شد ؟

با توجه به آنچه در تاریخچه دوربین عکاسی گفته شد میدانیم که عکاسی توسط یک فرد کشف و تکمیل نشده است ، بلکه نتیجه تلاش بسیاری از افراد در زمینه های مختلف و اکتشافات نوآوری های آنان در طول تاریخ است. با وجود اینکه بنا به عقیده مورخان اولین تصویر در سال ۱۸۲۶ میلادی توسط ژوزف نی یپس ثبت شد اما در پاسخ به این سوال که دوربین در چه سالی اختراع شد و همچنین اولین دوربین عکاسی در کدام کشور ساخته شد باید گفت دوربین عکاسی با مفهوم امروزی که می شناسیم ، در سال ۱۸۳۷ توسط لوئی ژاک مانده داگر که فردی هنرمند و فیزیک دان فرانسوی بود در کشور فرانسه اختراع و با جعبه ای چوبی ساخته شد و برای ساخت آن از روش ابداعی خود یعنی داگرئوتایپ استفاده کرد.

برای اطلاع از لیست  قیمت چاپ عکس می توانید با کلیک بر روی لینک، از قیمت روز چاپ انواع عکس اطلاع پیدا کنید

اولین دوربین
عکسی از بولوار دوتمپل ، ۱۸۳۹ ، لوئی داگر

اختراع دوربین
از اولین عکس های باقی مانده ، لوئی داگر

قدیمی ترین دوربین عکاسی : 

تصویری که در زیر مشاهده میکنید تصویر دوربین داگرئوتایپ به عنوان اولین و قدیمی ترین دوربین عکاسی ساخته شده توسط لوئی داگر است که توسط فرهنگستان علوم فرانسه ارائه شد و هم اکنون یکی از دوربین های ابداعی آن زمان و جزو گرانترین دوربین های جهان محسوب می شود. دوربین داگر در سال ۲۰۱۰ که به عنوان یک دوربین ۱۷۰ ساله ارزشمند حساب می شد با قیمت پایه ۲۰۰۰۰۰ یورو به حراج گذاشته شد. دوربین به حراج گذاشته شده ی داگر ، دقیقا مثل روز اول با امضای خود داگر و با تمام محتویات اولیه اش فروخته شد.

تاریخچه دوربین

اولین دوربین عکاسی در کدام کشور ساخته شد
تصاویر دوربین داگرئوتایپ و امضای داگر که بر روی دوربین وجود دارد

 

تاریخچه دوربین عکاسی بسیار عمیق است. سال ها پیش حتی قبل از آن که عکاسی اختراع و تصویر ثبت شود، اساس عکاسی یعنی جعبه تاریک یا اتاقک تاریک وجود داشته است. این وسیله ساده را ابن هیثم، دانشمند مسلمان قرن یازدهم میلادی برای مشاهده کسوف به کار برده بود و نقاشان ایتالیایی از قرن شانزدهم میلادی آن را در طراحی دقیق مناظر و ملاحظه دورنمایی صحیح به کار می بردند.

دوربین داگرئوتیپ (۱۸۳۷)

داگرئوتییپ نخستین روش موفق در ثبت عکس‌های دائمی و استفادهٔ تجاری از عکاسی است. در این روش، به صفحهٔ نقره‌ای مدتی بخار ید داده تا قشر نازکی از یدور نقره بر روی آن قرار گیرد سپس این صفحه را در دوربین گذارده و عکسبرداری می‌کنند. این روش را لوئی داگر عکاس و مخترع فرانسوی در سال ۱۸۳۷ ابداع کرد. دوربین داگرئوتیپ توسط فرهنگستان علوم فرانسه ارائه شد و هم اکنون یکی از دوربین های ابداعی آن زمان جزو گرانترین دوربین های جهان محسوب می شود.

اولین دوربین عکاسی در چه سالی اختراع شد

یک دوربین داگرئوتیپ و یک عکس داگرئوتیپ که توسط لوئی داگر در سال ۱۸۳۷ عکسبرداری شده

دوربین پانوراما (۱۸۵۹)

ساخت اولین دوربین با قابلیت عکسبرداری پانوراما و ثبت اختراع آن توسط توماس ساتن انگلیسی انجام گرفت.

ساخت اولین دوربین جهان

دوربین فیلمی کداک (۱۸۸۸)

جورج ایستمن ( George Eastman ) دوربین با فیلم رولی کداک را ثبت اختراع کرد.ایستمن یکی از پیشتازان استفاده از فیلم عکاسی بود. وی همچنین در سال ۱۸۸۵ شروع به تولید کاغذ فیلم کرد. اولین دوربین جعبه ای کداک ایستمن خیلی ساده و ارزان قیمت بود.

دوربین در چه سالی اختراع شد

ورود دوربین عکاسی به بازار(۱۹۰۰)

در سال ۱۹۰۰ اولین دوربین با بازار انبود توسط ایستمن و شرکت کداک ارائه شد و تا دهه ۱۹۶۰ در بازار برای فروش ارئه می گشت. دوربین ارائه شده Brownie نام داشت که در عکس زیر نمونه ای از این دوربین را مشاهده می کنید. Brownie یک دوربین بسیار ارزان بود که مفهوم عکاسی آنی (Snapshot) را گسترش داد. این دوربین محبوبیت زیادی داشت که تا دهه ۱۹۶۰ همچنان در بازار ماند.

قدیمی ترین دوربین عکاسی

دوربین Brownie.2 شرکت کداک

اولین دوربین ۳۵ میلیمتری (۱۹۰۵)

ساخت یکی از ۴ دوربین ۳۵ میلیمتری ساخته شده در سال ۱۹۰۵ توسط جنس پاول اندرسون در کشور دانمارک که عکس آن را در زیر مشاهده می کنید.

تاریخ اختراع دوربین عکاسی

 

ساخت دوربین ۳۵ میلیمتری لیکا (۱۹۱۴)

اولین دوربین ۳۵ میلیمتری در سال ۱۹۱۴ توسط فردی به نام اسکار بارناک از شرکت آلمانی لیکا (leica ) ارائه شد. این دوربین بعدها به عنوان استانداردی برای بقیه دوربین های فیلمی تبدیل شد.

دوربین عکاسی در چه سالی اختراع شد

 

اولین دوربین پولاروید (۱۹۴۸)

ادوین لند (Edwin Land) اولین دوربین پولارویدی که می توانست عکس بگیرد و سپس آن را در حدود مدت زمان یک دقیقه چاپ کند را در سال ۱۹۴۸ ابداع کرد.

دوربین چه سالی اختراع شد

 

اولین دوربین Point-and-Shoot در سال (۱۹۷۸)

کونیکا ژاپن در این سال اولین دوربین point and shoot را با نام Konica C35 AF با قابلیت فوکوس اتوماتیک وارد بازار کرد. این دوربین Jasupin نام داشت.

اولین مخترع دوربین عکاسی

 

دوربین دیجیتال حرفه ای (۱۹۹۱)

کداک اولین سیستم حرفه ای دوربین دیجیتال (DCS) که بسیار مناسب عکاسی خبرنگاری بود تولید کرد. این سیستم برای اصلاح نیکون F-3 با سنسور ۱.۳ مگاپیکسلی طراحی شده بود.

kodak DCS100 nikon f-3

 

اولین موبایل مجهز به دوربین تاریخ (۲۰۰۰)

موبایل J-SH04 اولین گوشی موبایل مجهر به دوربین عکاسی توسط شرکت شارپ در سال ۲۰۰۰ معرفی شد و فقط در ژاپن انتشار یافت.

اولین گوشی موبایل مجهز به دوربین

 

اولین دوربین فول فریم دیجیتال (۲۰۰۵)

کنون اولین دوربین فول فریم دیجیتال SLR با سنسور CMOS 24x36mm با قیمت مصرف کننده را تحت مدل Canon EOS 5D روانه بازار کرد.

دوربین عکاسی

منابع:

  1. کتاب فن و هنر عکاسی، هادی شفائیه، چاپ یازدهم

  2. History Of Camera

  3. Camera History Timeline

  4. List of Early 35mm Camera

دسته بندی: 
مطالب مرتبط: 

logo-samandehi

تلگرام پشتیبانی