تاریخچه دوربین عکاسی

اینفوگرافی تاریخچه دوربین عکاسی

تاریخچه دوربین های عکاسی بسیار عمیق است. سال ها پیش حتی قبل از آن که عکاسی اختراع و تصویر ثبت شود، اساس عکاسی یعنی جعبه تاریک یا اتاقک تاریک وجود داشته است. این وسیله ساده را ابن هیثم، دانشمند مسلمان قرن یازدهم میلادی برای مشاهده کسوف به کار برده بود و نقاشان ایتالیایی از قرن شانزدهم میلادی آن را در طراحی دقیق مناظر و ملاحظه دورنمایی صحیح به کار می بردند.

دوربین داگرئوتیپ (۱۸۳۷)

داگرئوتییپ نخستین روش موفق در ثبت عکس‌های دائمی و استفادهٔ تجاری از عکاسی است. در این روش، به صفحهٔ نقره‌ای مدتی بخار ید داده تا قشر نازکی از یدور نقره بر روی آن قرار گیرد سپس این صفحه را در دوربین گذارده و عکسبرداری می‌کنند. این روش را لوئی داگر عکاس و مخترع فرانسوی در سال ۱۸۳۷ ابداع کرد. دوربین داگرئوتیپ توسط فرهنگستان علوم فرانسه ارائه شد و هم اکنون یکی از دوربین های ابداعی آن زمان جزو گرانترین دوربین های جهان محسوب می شود.

یک دوربین داگرئوتایپ و عکس ثبت شده به روش داگرئوتایپ

یک دوربین داگرئوتیپ و یک عکس داگرئوتیپ که توسط لوئی داگر در سال ۱۸۳۷ عکسبرداری شده

دوربین پانوراما (۱۸۵۹)

ساخت اولین دوربین با قابلیت عکسبرداری پانوراما و ثبت اختراع آن توسط توماس ساتن انگلیسی انجام گرفت.

دوربین پانارومایی توماس ساتان

دوربین فیلمی کداک (۱۸۸۸)

جورج ایستمن ( George Eastman ) دوربین با فیلم رولی کداک را ثبت اختراع کرد.ایستمن یکی از پیشتازان استفاده از فیلم عکاسی بود. وی همچنین در سال ۱۸۸۵ شروع به تولید کاغذ فیلم کرد. اولین دوربین جعبه ای کداک ایستمن خیلی ساده و ارزان قیمت بود.

اولین دوربین فیلم رولی کداک

ورود دوربین عکاسی به بازار(۱۹۰۰)

در سال ۱۹۰۰ اولین دوربین با بازار انبود توسط ایستمن و شرکت کداک ارائه شد و تا دهه ۱۹۶۰ در بازار برای فروش ارئه می گشت. دوربین ارائه شده Brownie نام داشت که در عکس زیر نمونه ای از این دوربین را مشاهده می کنید. Brownie یک دوربین بسیار ارزان بود که مفهوم عکاسی آنی (Snapshot) را گسترش داد. این دوربین محبوبیت زیادی داشت که تا دهه ۱۹۶۰ همچنان در بازار ماند.

دوربین Brownie 2

دوربین Brownie.2 شرکت کداک

اولین دوربین ۳۵ میلیمتری (۱۹۰۵)

ساخت یکی از ۴ دوربین ۳۵ میلیمتری ساخته شده در سال ۱۹۰۵ توسط جنس پاول اندرسون در کشور دانمارک که عکس آن را در زیر مشاهده می کنید.

اولین دوربین 35 میلیمتری ساخته شده توسط اندرسون

 

ساخت دوربین ۳۵ میلیمتری لیکا (۱۹۱۴)

اولین دوربین ۳۵ میلیمتری در سال ۱۹۱۴ توسط فردی به نام اسکار بارناک از شرکت آلمانی لیکا (leica) ارائه شد. این دوربین بعدها به عنوان استانداردی برای بقیه دوربین های فیلمی تبدیل شد.

اولین دوربین 35 میلیمتری لیکا

 

اولین دوربین پولاروید (۱۹۴۸)

ادوین لند (Edwin Land) اولین دوربین پولارویدی که می توانست عکس بگیرد و سپس آن را در حدود مدت زمان یک دقیقه چاپ کند را در سال ۱۹۴۸ ابداع کرد.

اولین دوربین پولاروید

 

اولین دوربین Point-and-Shoot در سال (۱۹۷۸)

کونیکا ژاپن در این سال اولین دوربین point and shoot را با نام Konica C35 AF با قابلیت فوکوس اتوماتیک وارد بازار کرد. این دوربین Jasupin نام داشت.

Konica C35 AF

 

دوربین دیجیتال حرفه ای (۱۹۹۱)

کداک اولین سیستم حرفه ای دوربین دیجیتال (DCS) که بسیار مناسب عکاسی خبرنگاری بود تولید کرد. این سیستم برای اصلاح نیکون F-3 با سنسور ۱.۳ مگاپیکسلی طراحی شده بود.

kodak DCS100 nikon f-3

 

اولین موبایل مجهز به دوربین تاریخ (۲۰۰۰)

موبایل J-SH04 اولین گوشی موبایل مجهر به دوربین عکاسی توسط شرکت شارپ در سال ۲۰۰۰ معرفی شد و فقط در ژاپن انتشار یافت.

اولین گوشی موبایل مجهز به دوربین

 

۲۰۰۵

کنون اولین دوربین فول فریم دیجیتال SLR با سنسور CMOS 24x36mm با قیمت مصرف کننده را تحت مدل Canon EOS 5D روانه بازار کرد.

canon EOS 5D

 

منابع:

  1. کتاب فن و هنر عکاسی، هادی شفائیه، چاپ یازدهم

  2. History Of Camera

  3. Camera History Timeline

  4. List of Early 35mm Camera

دسته بندی: 
مطالب مرتبط: 

logo-samandehi

تلگرام پشتیبانی