× تخفیف ولنتاین 30% تخفیف چاپ عکس تا 5 اسفند ماه تمدید شد کد تخفیف: VAL402

پاسپارتو چیست؟ معرفی انواع پاسپارتو و مقوای لازم برای ساخت قاب پاسپارتو

پاسپارتو چیست

قاب عکس ها همیشه و در همه خانه ها حضور دارند و به نوعی نگهدارنده خاطرات و گذشته ما هستند . امروزه قاب عکس ها می توانند کاربرد های متنوع تری نسبت به گذشته داشته باشند. اما در این میان در صنعت قاب و عکس همانند دیگر صنایع اصطلاحاتی اختصاصی وجود دارد. یکی از این اصطلاحات کاربردی پاسپارتو است. در این مقاله  در مورد اینکه پاسپارتو چیست توضیحاتی خواهیم داد و انواع پاسپارتو  و هر آنچه لازم است درباره پاسپارتو بدانید را بیان می کنیم .پس با ما همراه باشید .

عکس نایت یکی از بزرگ ترین سایت های چاپ عکس آنلاین به صورت سفارش اینترنتی در ابعاد آزاد با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت و ارسال رایگان به سراسر کشور در خدمت شما هستیم

 

پاسپارتو

پاسپارتو چیست

اگر بخواهیم در مورد پاسپارتو چیست توضیح دهیم پاسپارتو ( passe-partout ) کلمه ای فرانسوی ، معادل انگلیسی پاسپارتو " Mat " یا "  Mount " و در فارسی همانند همان واژه فرانسوی پاسپارتو گفته می شود و معنی پاسپارتو ، " گذرنده از همه جا " می باشد .شاید تا بحال اصطلاح پاسپارتو کردن عکس یا قاب عکس پاسپارتو را شنیده باشید اما نمی دانستید که قاب عکس پاسپارتو چیست . در ادامه با کار پاسپارتو  و عکس پاسپارتو بیشتر آشنا می شویم.

پاسپارتو در هنر و قابسازی به قطعه ای مقوایی یا چوبی با برش ۴۵ درجه ای یا اصطلاحا فارسی بر بصورت حاشیه ای دور تا دور عکس یا اثر هنری قرار می گیرد و یک فضای تنفس بین قاب و اثر هنری ایجاد می کند.

امروزه در اکثر تابلو های نمایشگاهی و یا خانگی از قاب عکس با پاسپارتو با ایجاد فاصله بین شیشه و اثر هنری ، از هرگونه تماس شیشه با اثر جلوگیری کرده و باعث حفظ سلامتی و دوام و ماندگاری عکس یا اثر هنری می شود و از خم شدن و یا تاب برداشتن آن نیز جلوگیری می کند. قاب پاسپارتو در اصل یک قاب اضافی برای عکس شماست و به وسیله آن ، فاصله بین شیشه و عکس افزایش یافته و جلوه ای از عمق ایجاد می شود که توجه بیشتری را به تصویر جلب می کند و اثر هنری را با شکوه و بزرگتر جلوه می دهد و فضایی برای استراحت چشم در مرز قاب و اثر هنری ایجاد می کند.

 

قاب پاسپارتو

انواع پاسپارتو :

پاسپارتو از لحاظ جنس کاغذ پاسپارتو ، مقوای پاسپارتو در انواع رنگ ها و مدل ها وجود دارد از جمله پاسپارتو دوبل ، پاسپارتو سه بعدی ، پاسپارتو فرانسوی و .... انواع پاسپارتو  بسیار متنوع هستند و انتخاب درست از بین انواع مدل پاسپارتو کار به نسبت سختی محسوب می شود. بطور کلی برای اینکه پاسپارتو جلوه زیبایی داشته باشد بهتر است از بین رنگ های خنثی آن را انتخاب کنید. با وجود تنوع رنگ پاسپارتو ها ، رنگ های سفید طبیعی ، سفید آنتیک ، مشکی و رنگ خاکستری محبوبیت بیشتری در قاب با پاسپارتو دارند.

از جمله انواع پاسپارتو می توان به مدل های زیر اشاره کرد :
•    پاسپارتو دوبل        
•    پاسپارتو شیاردار
•    پاسپارتو لوکس
•    پاسپارتو دایره و بیضی
•    پاسپارتو پنجره ای
•    پاسپارتو نامتقارن
•    پاسپارتو شیشه ای
•    پاسپارتو فارسی بر

قاب عکس پاسپارتو

مقوا پاسپارتو :

در پاسپارتو های معمولی از کاغذ یا مقوا پاسپارتو معمولی با قطر نازک استفاده می شود که فاقد قطر و برجستگی می باشد اما در پاسپارتو عکس حرفه ای از مقوای ماکت استفاده می شود که قطری حدود ۱.۵ میلیمتر داشته و برش زاویه دار دقیق آنها بوسیله دستگاه مخصوص زده می شود و زیبایی تابلو پاسپارتو و اثر هنری را بیشتر می کند.

پاسپارتو با مقوا با توجه به ضخامت و نحوه برش و چسباندن آنها به هم و همچنین با توجه به هدف استفاده به دسته های مختلف تقسیم بندی می شوند. انواع پاسپارتو با مقوا را می توان به شکل زیر از یکدیگر تفکیک نمود :
•    پاسپارتو مقوا ماکت تک
•    پاسپارتو مقوا ماکت دوبل
•    پاسپارتو فابریانو
•    پاسپارتو فوم برد

پاسپارتو عکس

پاسپارتو سه بعدی :

شما می توانید عکس یا قطعه هنری خود را در هزاران مدل قاب و پاسپارتو قرار دهید و هر کدام از این قاب ها با توجه به سایز فریم و سایز پاسپارتو قاب عکس و جلوه تصویر شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. مهمترین اندازه برای شما سایز عکس یا قطعه هنریتان می باشد. در مرحله اول کار اصلی شما تطبیق اندازه عکس یا اثر هنری با قاب عکس و پاسپارتو می باشد. ضمن اینکه کار پاسپارتو بسیار ساده و جذاب است شما میتوانید از طریق دیدن یک آموزش پاسپارتو ساده آنرا اجرا کنید. شاید فکر کنید فارسی بر کردن پاسپارتو کار سختی باشد اما مطمئن باشید از طریق مشاهده آموزش پاسپارتو فارسی بر به راحتی این کار را حتی در منزل می توانید انجام دهید. توجه داشته باشید که پاسپارتو در جلب توجه شخص نقش بسیار مهمی را می تواند ایفا کند. حتی پاسپارتو ها میتوانند در ایجاد ابعاد دوبعدی و سه بعدی نقش بسیار مهمی داشته باشند و به عنوان یک عنصر غیر معمول عملکرد دارند. پاسپارتو سه بعدی که معمولا در دسته پاسپارتو های لوکس قرار می گیرد اثر هنری یا تصویر را در نظر مخاطبان زنده تر به نظر می رساند و تاثیرش غیر قابل وصف است. 

این نوع پاسپارتو مطلوب عکاسان و دکوراتور ها می باشد .برای ساخت آنها از مقوای ماکت سازی استفاده می شود و با ایجاد حجم میان لایه های پاسپارتو نمایی سه بعدی را به تصویر می دهد.

برای اطلاع از لیست  قیمت چاپ عکس می توانید با کلیک بر روی لینک، از قیمت روز چاپ انواع عکس اطلاع پیدا کنید

کاربرد پاسپارتو چیست

از آنجایی که امروزه قاب ها سبک های بسیار متنوعی دارند ، عملا انتخاب ها گیج کننده ، پیچیده و بی پایان است و از طرفی انتخاب قاب مناسب می تواند زیبایی اثر هنری را دوچندان کند . پاسپارتو کردن عکس کاربرد های فراوانی دارد که از جمله کاربرد های آن می توان به محافظت از عکس یا اثر هنری ، افزایش زیبایی و ایجاد جلوه بصری از جمله عمق دادن به تصویر ، هم اندازه کردن چنیدن اثر با سایز های مختلف و بسیاری مزایای دیگر اشاره نمود.

همانطور که میدانید حفاظت از عکس ها و آثار هنری بسیار مهم و ارزشمند است. ما در این مقاله سعی کردیم شما را با یکی از روش های محافظت از آثار هنری که پاسپارتو کردن عکس است آشنا کنیم و هر آنچه برای شناسایی انواع آن وجود دارد را بیان کنیم. دقت داشته باشید که استفاده از این روش بستگی به نوع اثر هنری دارد که قصد دارید از آن محافظت کنید.  امیدواریم از اطلاعاتی که بدست آوردید رضایت داشته باشید.

۱- محافظت از عکس یا اثر هنری:

به این صورت که با ایجاد فاصله بین شیشه و اثر هنری، از تماس شیشه با اثر جلوگیری کرده و باعث حفظ سلامت عکس یا اثر هنری می شود و از خم شدن و تاب برداشتن آن نیز جلوگیری  می کند.

پارسپارتو

۲- افزایش زیبایی و ایجاد جلوه بصری:

امروزه در اکثر تابلو های نمایشگاهی و یا خانگی از پاسپارتو به عنوان عنصری ضروری استفاده می گردد. پاسپارتو با ایجاد حاشیه ای دور تا دور اثر، توجه بیننده را بر روی اثر هنری داخل آن متمرکز می کند و باعث تاکید بیشتر بر روی آن می گردد.این عنصر زیبا، اثر هنری را با شکوه تر و بزرگتر جلوه می دهد و فضایی برای استراحت چشم در مرز بین قاب و اثر هنری ایجاد می کند. رنگ پاسپارتو معمولا از تم رنگی اثر هنری تبعیت می کند که البته به  رنگ قاب هم بی شباهت نیست. در بعضی مواقع به صلاحدید هنرمند، رنگ پاسپارتو با رنگ اثر یا قاب کاملا متضاد است. برای انتخاب رنگ پاسپارتو به طور مثال اگر می خواهید برای تصویری با منظره ی گل های سرخ، پاسپارتو انتخاب کنید، می تواند از خانواده ی رنگ های سرخ باشد. البته اگر می خواهید عکس ظاهر طبیعی تری داشته باشد، بهترین گزینه یک پاسپارتو از انواع رنگ های سفید است. پاسپارتو ها در مدل های مختلفی مانند پاسپارتو دوبل، پاسپارتو همراه با شیار، پاسپارتو لوکس و ... ساخته می شوند که هر کدام جلوه ای متفاوت به اثر هنری می بخشند.

علت اینکه به این پاسپارتو، پاسپارتوی ۴۵ درجه گفته می شود، برش لبه داخلی آن با کاتر هایی خاص ( مت کاتر ) به صورت زاویه دار ( معمولاً ۴۵ درجه ) است که این کار باعث زیبایی بیشتر و عمیق تر جلوه دادن تابلو هنری می گردد.

پاسپورتو

مهم ترين عكس هايي با كاربرد پاسپارتو

عكس هاي خانوادگي يكي از متداول ترين عكس هايي هستند كه به همراه با پاسپارتو به كار مي روند و تا برجسته شده و بينندگان بتوانند اين عكس ها را برجسته تر و واضح تر مشاهده كنند.

البته پاسپارتو بايد در اندازه هاي مناسب و متناسب با عكس و اثر هنري برش بخورد. همين كار باعث مي شود تا چشم به اثر هنري معطوف شود و همين عمل نقش بسيار مهمي را در جلب توجه شخص بازي مي كند.

توجه كنيم كه پاسپارتو در جلب توجه شخص نقش بسيار مهمي را بازي مي كند. حتي برخي مواقع پاسپارتوها مي توانند در ايجاد ابعاد دو بعدي يا سه بعدي نقش بسيار مهمي را بازي كنند و به عنوان يك عنصر غيرمعمول عمل مي كنند.

پاسپارتوها مي توانند فاصله بين عكس و قاب عكس را پر كنند و برخي مواقع به صورت دوتايي، سه تايي، چهارتايي هم به كار مي روند.

دسته بندی: 
مطالب مرتبط: 

دیدگاه‌ها

Amonref_4134
شنبه, ۰۳/۱۴/۱۴۰۱ - ۰۲:۱۱

صفحه‌ها