× تخفیف ولنتاین 30% تخفیف چاپ عکس تا 5 اسفند ماه تمدید شد کد تخفیف: VAL402

سه نکته که کمک می کند عکس های بهتری بگیریم

سه نکته برای اینکه عکسهای بهتری بگیریم

آیا عکس‌های شما اغلب تار می‌شوند و دلیل آن را نمی‌دانید؟ این یکی از رایج‌ترین گلایه‌هایی است که از عکاسان می‌شنویم. «چرا عکس‌هایم تار می‌شوند؟ چه اشتباهی می‌کنم؟»

خوشبختانه جواب‌های معدودی برای این سئوال وجود دارد –  اگر شما نیز مکرراً با مشکل مواجه می‌شوید، می‌توانید با چند اصلاح کوچک آن را حل کنید.

۱- آیا سرعت شاتر به درستی تنظیم شده است؟

اگر عکس‌هایتان آن‌گونه که می‌خواهید، شفاف نمی‌شوند، احتمال دارد که سرعت شاتر شما خیلی کم باشد. این یکی از رایج‌ترین دلایل عکس‌های تار است و راه‌حل آن نیز ساده می‌باشد.

اگر شاتر شما به اندازۀ کافی سریع نباشد، عکستان قطعاً بدون فوکوس یا تار خواهد بود. سرعت دقیقی که نیاز دارید را نمی‌توان به صورت تضمینی مشخص کرد، زیرا در شرایط مختلف متفاوت خواهد بود – به دیگر تنظیماتی که انجام می‌دهید و نوع عکسی که می‌گیرید نیز بستگی دارد. اما به عنوان یک قاعدۀ کلی می‌توان سرعت شاتر را ۱% طول کانونی خود قرار دهید. به طور مثال اگر با لنز ۷۰ میلی‌متری کار می‌کنید، سرعت شاتر نباید کمتر از یک هفتادم باشد تا از تاری عکس جلوگیری به عمل آید.

چرا عکس ها تار می شوند آموزش عکاسی

۲- آیا دوربین ثابت است؟

احتمالاً میلیون‌ها بار به شما گفته شده است که ساده‌ترین راه برای اجتناب از تار شدن عکس این است که از سه پایه‌ یا ریموت استفاده کنید. اما اگر از هر دوی این ابزارها استفاده کردید و عکس‌هایتان همچنان تار بود چطور؟

ابتدا مطمئن شوید زمینی که سه‌پایه روی آن قرار دارد، مشکلی ندارد. بسته به فضایی که در آن کار می‌کنید، مثل کنار زمین ورزش باشید یا مسیر پیاده‌روی در طبیعت، حرکت و جنبش افراد ممکن است باعث لرزش پایه‌های سه‌پایه شود و در نتیجه یک عکس تار بگیرید. نسبت به موقعیت خود آگاه باشید و مطمئن گردید که دوربین کاملاً ثابت است.

چرا عکس ها تار می شوند آموزش عکاسی

۳- آیا نسبت به محیط خود آگاه هستید؟

شاید باورتان نشودف اما شرایط هوایی نیز می‌توانند عکس تاری عکس‌های شما باشند – و البته منظور ما فقط باد نیست. اگر در یک بعد‌ از ظهر مرطوب ذرات زیادی در هوا معلق باشد(مه)، یا اینکه هوا به شدت گرم باشد، عکس‌های شما تار خواهند شد.

متاسفانه تنها راه برای اجتناب از این مشکل این است که قبل از اقدام به عکاسی در محیط باز، شرایط آب و هوایی را بررسی کنید. اگر شرایط مطلوب نبود، عکاسی خود را به یک تاریخ دیگر موکول نمایید.

آموزش عکاسی چرا عکس ها تار می شوند

 

دسته بندی: 
مطالب مرتبط: 

دیدگاه‌ها

undeffise_3998
یکشنبه, ۰۲/۱۸/۱۴۰۱ - ۲۱:۲۰

صفحه‌ها