چاپ عکس

چرا عکسها را چاپ کنیم؟

ما به عنوان یک جامعه اکنون بیش از هر زمان دیگری عکس تولید می کنیم و تعداد کل عکس ها فراتر از تصور است. تخمین زده می شود امسال، میلیاردها فرد مجهز به گوشی هوشمند، حدود ۱.۲ تریلیون عکس بگیرند. بسیاری از آن ها در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته خواهند شد اما بسیاری دیگر از آن ها به سادگی به فراموشی سپرده می شوند. چند سلفی خوب از یک شب جمعه پیش روی شما قرار می گیرد اما به ندرت پیش می آید که آن ها وارد دنیای فیزیکی شوند و بیت های آن ها در قالب جوهر قرار گرفته و تصویری روی کاغذ، بوم، چوب یا فلز به وجود آورد.

پاسپارتو چیست

پاسپارتو  ( Passe-Partout ) کلمه ای فرانسوی است و به معنی « گذرنده از همه جا » می باشد.اصطلاح انگلیسی آن Mat  یا  Mount  است اما در فارسی به همان واژه فرانسوی پاسپارتو گفته می شود. اصطلاح پاسپارتو در هنر و قابسازی به قطعه ای مقوایی یا چوبی  با برش ۴۵ درجه اطلاق می شود که به صورت حاشیه ای دور تا دور عکس یا اثر هنری قرار می گیرد و یک فضای تنفس بین قاب و اثر هنری ایجاد می کند که دو کاربرد دارد:

اجازه ندهید عکس‌هایتان در قبرستان دیجیتال بمیرند

از آن‌جا که همگی شیفتۀ عکس‌های دیجیتال شده‌ایم، عکس‌های چاپی کمیاب شده‌اند و به همین دلیل دارا بودن آن‌ها نیازمند توجه بیشتری است.

عکس‌ها فقط برای ۲۴ ساعت در فیس‌بوک و اینستاگرام دیده می‌شوند و بعد ناپدید می‌گردند. بعد یک عکس دیگر می‌گیرید و آن‌ را به اشتراک می‌گذارید و این چرخه ادامه می‌یابد.

انواع کاغذ چاپ عکس

کاغذ عکاسی، کاغذی با پوشش مواد شیمیایی حساس به نور است که برای چاپ عکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاغذ ها در عکاسی پایه ی چاپ هستند. کاغذهای لابراتوار عکاسی با کاغذهای پرینتر متفاوت هستند. کاغذ چاپ عکس یا کاغذهای لابراتوار چاپ معمولا رولی بوده، در حالی که کاغذهای عکس پرینتر معمولا صاف و برگی می باشند.

logo-samandehi