× جهت دریافت پشتیبانی و یا ارسال فایل فقط با تلگرام پشتیبانی ارتباط برقرار کنید

دوربین عکاسی

استفاده از فاصله فراکانونی در عکاسی از مناظر

فاصله فراکانونی یا فاصله ابر کانونی (هایپرفوکال) چیست و چه استفاده ای در عکاسی منظره دارد؟ شما می توانید با این چند نکته فاصله فراکانونی و عمق میدان، همزمان تصویری شفاف از اشیاء نزدیک و چشم انداز دور به دست آورید.

فیلتر پلاریزه چیست و کاربرد آن در عکاسی

فیلترهای پولاریزه می توانند اشباع رنگ را افزایش داده و انعکاس را کاهش دهند – و یکی از تنها فیلترهای لنزی هستند که با استفاده از ویرایش عکس دیجیتال قابل بازتولید نیستند. آن ها ابزاری جدایی ناپذیر هستند که باید در کیف دوربین هر عکاسی جای داشته باشند. ولی ایجاد شمی درونی مبنی بر این که فیلتر پولاریزه چگونه بر عکس تاثیر خواهد گذاشت اغلب مستلزم آزمایش بسیار است. این خودآموز قصد دارد چنین فرایندی را برای شما بدین صورت تسریع کند که نشان دهد چگونه و چرا فیلترهای پولاریزه می توانند به صحنه های مختلف کمک کنند – و در برخی موارد آسیب برسانند.

راهنمای خرید دوربین عکاسی

بهترین دوربین و لنزی که در ابتدای کار می توانید بخرید چیست؟

ابزارهای عالی باعث نمی شود به عکاسی بی نظیر تبدیل شوید ولی لنزهای عالی می توانند باعث بهبود شفافیت تصاویر شما شوند هرچند همه این ها ممکن است به واسطه اجرای ضعیف یا ترکیب بندی سرسری تصاویر خراب شود.

تنطیمات دوربین عکاسی

پس از آشنایی با اجزای دوربین های عکاسی و همینطور اصول اولیه عکاسی در این مقاله قصد داریم با چند رکن اصلی از تنظیمات دوربین عکاسی که می تواند شما را در گرفتن بهتر عکس ها یاری کند آشنا شویم.

 
ساختار دوربین عکاسی و عملکرد اجزای دوربین عکاسی

 آموزش ساختار و عملکرد اجزای دوربین عکاسی یکی از اصلی ترین و پایه ای ترین موضوعات در یادگیری عکاسی است چراکه ﺩﺭک ﺑﺴﻴﺎﺭی ﺍﺯ ﺗﻨﻈﻴﻤﺎﺕ ﺩﻭﺭﺑﻴﻦ ﻭﺍﺑﺴﺘﻪ ﺑﻪ ﺷﻨﺎﺧﺖ ﺍﺟﺰﺍی ﺍﺻﻠﯽ ﺁﻧﺴﺖ.

آشنایی با لنز دوربین عکاسی و شناخت فاصله کانونی

ﻟﻨﺰ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻣﻬﻤﺘﺮﯾﻦ ﺍﺟﺰﺍء ﺩﻭﺭﺑﻴﻦ ﻭ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺍﺳﺎﺳﯽ ﺗﺮﯾﻦ ﺗﺠﻬﻴﺰﺍﺕ ﻋﮑﺎﺳﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻋﮑﺎﺱ ﺍﻣﮑﺎﻥ ﺗﺠﻠﯽ ﺧﻼﻗﻴﺖ ﻫﺎﯾﺶ ﺭﺍ ﻣﻴﺪﻫﺪ.ﺩﺭ ﻭﺍﻗﻊ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺟﺎﺫﺑﻪ ﻫﺎی ﺍﺻﻠﯽ ﺩﻭﺭﺑﻴﻨﻬﺎی SLR ، ﺍﻣﮑﺎﻥ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﺘﻨﻮﻉ ﻟﻨﺰﻫﺎ، ﺑﺎ ﮐﺎﺭﺑﺮﺩﻫﺎی ﺍﺧﺘﺼﺎﺻﯽ ﻭ ﺑﻴﺸﻤﺎﺭی ﺍﺳﺖ

اینفوگرافی تاریخچه دوربین عکاسی

تاریخچه دوربین های عکاسی بسیار عمیق است. همه چیز از اتاقک تاریک (Camera Obscura) آغاز شد و با داگرئوتیپ (Daguerreotype)، دوربین های ۳۵ میلی متری، دوربین های دیجیتال و دوربین های گوشی های موبایل ادامه پیدا کرد.

فرمت های دوربین عکاسی

در دنیای عکاسی دوربین ها طبق دو ویژگی دسته بندی می شوند. یکی بر اساس فرمت (format) دوربین که مربوط به اندازه نگاتیو یا سنسور دوربین عکاسی می شود و دیگری بر اساس بدنه (body) دوربین عکاسی می باشد. در این مقاله ما به دسته بندی  رایج تر که بر اساس فرمت است می پردازیم  و در مقاله های بعدی دیگر دسته بندی ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

در دسته بندی رایج در دوربین ها که براساس اندازه نگاتیو یا سنسور آنهاست سه دسته اصلی قطع کوچک (Small Format)، قطع متوسط (Medium Format) و قطع بزرگ (Large Format) را شامل می شوند.

logo-samandehi