آشنایی با انواع کاغذ چاپ عکس

انواع کاغذ چاپ عکس

کاغذ عکاسی، کاغذی با پوشش مواد شیمیایی حساس به نور است که برای چاپ عکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. تقریباً کاغذ عکاسی شبیه به فیلم عکاسی است، و از ترکیب ژلاتین و نقره برمید ساخته می‌شود، با این تفاوت که پایه کاغذ عکاسی از فیبر است. تمامی کاغذهای عکاسی از یک لایه حساس به نور (هالیدهای نقره) که با لایه ژلاتینی بر روی آن چسبیده است، تهیه می‌شوند. کاغذ ها در عکاسی پایه ی چاپ هستند. کاغذهای لابراتوارهای عکاسی جدید با کاغذهای پرینتر متفاوت هستند. کاغذ چاپ عکس یا کاغذهای لابراتوار چاپ معمولا رولی بوده، در حالی که کاغذهای عکس پرینتر معمولا صاف و برگی می باشند.

کاغذ مات یا لاستر (Luster)

انواع کاغذ چاپ عکس لاستر

این کاغذ به کاغذ مخملی نیز شناخته می شود. بافت این کاغذ صاف و یک دست است و همانطور که از اسم آن پیداست عکس بر روی آن مات می باشد ،در مقابل نور از خود انعکاس ندارد و دارای بافت نرم و ماسه ای به صورت نامنظم، شبیه بافتِ پارچه مخمل می باشد.این کاغذ جهت چاپ همه نوع عکس از عکس پرسنلی ، موبایل ، خبری تا عکس های حرفه ای گرفته استفاده می شود، کیفیت چاپ به نسب قیمت بسیار خوب و ماندگاری و دوام بالا و بسیار همه گیر است. اثر انگشت بر روی این کاغذ نمی ماند. میزان تراکم نیترات نقره موجود در این کاغذ ۵۰ درصد است. بعلت کم بودن تراکم نقره بر روی این کاغذ جزئیات را خوب نمایش نمی دهد. این کاغذ یکی از پرکاربردترین کاغذها در ایران می باشد. در واقع این کاغذ برای عکس های کم کیفیت ساخته شده است.

کاغذ براق (Glossy)

انواع کاغذ چاپ عکس براق

یکی از پر کاربردترین کاغذهایی است که در انواع چاپ عکس های پرسنلی، پاسپورتی، برگه های ژورنال عروس مورد استفاده قرار میگیرد.برای اینکه به یاد بیاورید کدام است،از گذشته تا حال عکس هایی که در آلبوم ها می بینید و دارای سطحی براق هستند به گلوسی یا براق معروف می باشند. میزان تراکم نقره در این کاغذ ۶۰ در صد می باشد و براق و شفاف است ، این کاغذ جهت  چاپ عکس هایی که دارای رنگ های متنوع و شاد می باشند توصیه می گردد ، آسیب پذیری این کاغذ به مراتب بیشتر از مات است  و حساس به اثر انگشت می باشد، رنگ ها در آن روشن تر و شفاف تر به نظر می رسند ، ضمنا عکس هایی که از کیفیت پایینی برخوردار هستند این کاغذ تا حدی نویز های تصویر را پوشش می دهد. در این مدل از کاغذ ها شفافیت بصری برای مشاهده عکس بیشتر می شود ولی مقاومت عکس پایین تر است که البته به امرِ نگهداری مربوط می شود.

کاغذ سیلک (Silk)

انواع کاغذ چاپ عکس سیلک

سیلک یا ابریشمی نوع دیگر از کاغذ های عکاسی می باشد که نوع فوجی آن در ایران موجود است. این کاغذ نسبت به نوع قبلی تراکم کمتری دارد ولی کنتراست عالی دارد، شکل ظاهری آن بافت درشت دارد که با دست لمس می شود و عموما آتلیه های خوب از این نوع کاغذ استفاده بیشتری می کنند. این کاغذ یک کاغذ حرفه ای جهت چاپ عکس می باشد، میزان تراکم نقره در این کاغذ بسیار بالا بوده ۸۵ درصد و هنگام لمس آن زبری و بافت مشخص و قابل لمس می باشد ، کیفیت عکس هنگام چاپ بر روی این کاغذ بسیار بالا و قابل قبول می باشد، از مهمترین  مشخصه این کاغذ این می باشد که اثر انگشت بر روی آن به جای نمی ماند و نسبت به کاغد مات ضخیم تر و محکم تر می باشد و آسیب پذیری این کاغذ از تمام کاغذهای عکاسی کمتر می باشد ، جهت چاپ عکس این کاغذ توصیه می شود زیرا نسبت به قیمت و کیفیت مقرون به صرفه می باشد.

کاغذ متالیک (Metalic or Pearl)

انواع کاغذ چاپ عکس متالیک

متالیک گرانترین نوع کاغذ می باشد، چون تراکم نقره درآن زیاد است و عموماً برای کارهای صنعتی، منظره و پرتره هایی که توسط عکاسان حرفه ای عکسبرداری می شود مورد استفاده قرار می گیرد. مقدار تراکم نقره در این کاغذ از براق بیشتر(۸۰ درصد) می باشد ، این کاغذ یکی از کاغذ های حر فه ای و تخصصی عکاسی است، چاپ عکس در این نوع کاغذ بسیار زیبا جلوه می کند زیرا دارای بیس نقره ای می باشد. بسیار شبیه کاغذ براق است ولی از نظر مقاومت و کیفیت در درجه بالاتری قرار دارد و به دلیل نوع کاغذ و مقدار مشخص نقره دارای درخشندگیِ خاصی است. از کاغذ براق خیلی محکم تر و با دوام تر می باشد.

دسته بندی: 
مطالب مرتبط: 

logo-samandehi

تلگرام پشتیبانی